Badanie z udziałem ludzi lub wykorzystaniem danych osobowych niebędące eksperymentem medycznym, w tym na przykład: badanie obserwacyjne, ankietowe lub retrospektywna analiza danych / dokumentacji medycznej,
a także: badanie z wykorzystaniem istniejących baz danych, badanie z wykorzystaniem materiału pochodzącego ze zwłok.
Zgodnie z Komunikatem nr 13 Pełnomocnika Prorektora CM ds. nauki i współpracy międzynarodowej
z 27 kwietnia 2023 roku „Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum zobowiązani są do pozyskania wymaganej pozytywnej opinii dla prowadzonych przez siebie badań„.
Przykłady badań niebędących eksperymentem medycznym, które nie podlegają opinii Komisji ds. Etyki Badań Naukowych UJ CM:
Przykłady analiz/badań, które wymagają opiniowania przez Komisję ds. Etyki Badań Naukowych UJ CM:
a) Dostęp do niepublikowanych danych (np. gdy autorzy przeglądu kontaktują się z autorami badań aby uzyskać pełniejsze dane, co potem opisują w metodologii). Jeśli w przeglądzie systematycznym wykorzystywane są niepublikowane dane, które zawierają informacje dotyczące uczestników badań (np. dane kliniczne lub dane z rejestrów).
b) Interakcja z danymi wrażliwymi. Jeśli przegląd systematyczny dotyczy tematów wrażliwych (np. zdrowie psychiczne, dane biometryczne) i obejmuje analizę materiałów, które nie były pierwotnie opublikowane w pełni lub są trudnodostępne.
c) Inne, zgodnie z wytycznymi czasopisma – do weryfikacji przez Badacza.